Тема. Дроби в
нашому житті.
Мета. Навчальна:
навчати поєднувати математичну і нематематичну інформацію, пов’язану з вибором
професії; вдосконалювати знання учнів про дроби в повсякденному житті і в
майбутньому, дії з ними; закріпити вміння і знання учнів розв’язувати задачі
життєвого змісту.
Розвиваюча:
використовувати задачі життєвого змісту, пов’язані з професіями майбутнього для
формування в учнів цілісного уявлення про систему знань для майбутнього
навчання і життя; розвивати вміння аналізувати ситуацію з різних боків; творчі
здібності, гнучкість мислення.
Виховна: виховувати
культуру математичного мовлення; активність учнів, увагу, інтерес до нових
життєвонеобхідних знань і прагнення їх набути.
Тип уроку. Урок
систематизації та узагальнення знань.
Форма уроку:
урок- проект.
Наочні посібники. Мультимедійна система: комп’ютер, проектор, екран;
картки для усного рахунку; плакати із задачами; картки для групової форми
роботи; плакати з умовами і відповідями.
Хід уроку.
Девіз уроку:
Мислити послідовно, судити переконливо, спростовувати неправильні висновки
повинен кожний: фізик і поет, тракторист і математик.
Е. Кольман
І. Організація класу.
Вступне слово вчителя.
Народна мудрість говорить, що життя людини
пройде не марно, якщо вона посадить дерево, побудує дім, виховає дитину. Діти,
чи посадили ви дерево? А чи мрієте ви побудувати будинок? А чи можете ви вже
зараз побудувати будинок? Але можна підготуватися до цього вже сьогодні. В
кожного з вас є своя заповітна мрія - це обрати професію. Послухайте, яку мрію
має Артем.
Виступ учня Артема.
Моя мрія – одержати
музичну освіту і стати співаком. Також я мрію заробити багато грошей і
побудувати будинок.
Вчитель.
Ми маємо допомогти Артемові у здійсненні його
мрії, використовуючи знання про дроби. Місяць назад ми цей проект запланували,
а сьогодні будемо його презентувати. Для цього використаємо свої знання з теми
«Дроби в нашому житті» і пов’яжемо їх із знаннями, які необхідні нам під час
вибору майбутньої професії.
ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок.
1.
З історії дробів.
( Учні зачитують
відомості з історії виникнення дробів).
1 учень.
Основним джерелом виникнення дробів було
вимірювання. Спочатку виникають такі дроби: половина, чверть, третина,
півчверть, півтретина.
2 учень.
Перші дроби виникли не в результаті ділення.
У Стародавній Греції дроби розглядають як відношення чисел. У записі знаменник
писався над чисельником.
3 учень.
У древній Русі дроби називали «частками».
Окремі дроби мали спеціальні назви. Наприклад, 1/3 - треть, 1/6 - півтреть, 1/5
– п’ятина, 1/10 – десятина. У Росії вчення про дроби вперше
виклав Л. П. Магніцький.
2.
Усні вправи.
1.
Пояснити правило скорочення дробів.
50/100=1/2; 11/33=1/3;
25/40=5/8; 49/70=7/10
1/4=7/28; 3/5=18/30;
6/11=18/33; 2/3=18/27
2.
Вставити пропущені числа у клітинки.
3/8-/=0; 0+7/=/9;
5-1/=4,/2; 3-2/=2,/3
3.
Порівняти.
1 і 1/2; 0 і 5/12;
1/8 і 1/12; 13/11 і 13/14
4.
Скласти правило. ( Слайд).
З даних слів на слайді
скласти відоме вам правило.
одержимо
на
число
відмінне
якщо
дробу
то
дріб
рівний
даному
поділити
і
знаменник
чисельник
або
помножити
5.
Робота в групах за картками.
( В учнів картки з
умовою, а в учителя-з відповідями. Після виконання завдань, вчитель перевіряє
роботи).
6.
Індивідуальна робота за картками.
Скласти пропорції за
картками.
Вправа
«Дерево».
Мета: швидке відновлення сил упродовж уроку, усунення стресу,
набуття впевненості у собі.
Зведіться на ноги, поставте ноги на ширину
плечей,заплющте очі. Уявіть себе сильним, могутнім деревом. Ваші ноги-це
коріння, що сягає глибоко в землю; дістає води. Ваше тіло-це стовбур, що
знаходиться в повітрі. Ваші руки-це гілки, що тягнуться до сонця. Над вами
світить яскраве сонце. Відчуйте себе розкішним деревом. Ви одержуєте енергію
від землі через коріння, енергію сонця-через гілки. Дме легенький вітерець, ви
відчуваєте його дотик. Ви-високе, струнке дерево, ви твердо стоїте на землі.
Погляньте, яке ви дерево... Вправу закінчено, розплющте очі.
ІV. Захист
проекту.
1.
Вчитель.
Зараз кожен з вас допоможе нашому Артему
здійснити його мрію. Всі ви також мрієте отримати ту професію, яка вам
подобається. Ми побачимо, як ваші вміння майбутніх професіоналів допоможуть у
побудові та облаштуванні будинку для Артема.
2.
Слайд-шоу. (Демонстрація
картинок різних професій, які мріють отримати діти в майбутньому).
3.
Розв’язування задач.
Професія-садівник. Задача 1.
Мрія Артема - посадити фруктовий сад біля
будинку з 36 дерев. 2/9 всіх дерев-вишні; 4/9-яблуні. Решта-інші фруктові
дерева. Скільки вишень і скільки яблунь буде у саду?
(Учні колективно розв’язують задачу).
Професія-будівельник. Задача 2.
Біля будинку потрібно поставити новий паркан
прямокутної форми шириною 9,1/3м, а довжиною-11,1/2м.
(Учні пропонують план розв’язування. Це завдання вчитель задає на домашнє
опрацювання).
Професія-маляр-штукатур. Задача 3.
Наш Юра Працелюб може пофарбувати паркан за
8 годин, а Богдан Ледащенко з 6-Б
класу-за 24 години. Яку частину паркану вони пофарбують разом за 1 годину, якщо
будуть працювати разом?
(Самостійна робота в зошитах).
Професія-вчитель. Задача 4.
Мрія Сашка - відкрити у будинку товариша
благодійну школу, схожу зі школою «Піфагорійців». Скільки учнів буде у цій
школі, якщо хлопчиків-8, що становить 2/3 всіх учнів?
(Учні розв’язують задачу усно, коментуючи розв’язання).
Професія-швачка. Задача 5.
(Задача у вигляді таблиці).
|
Кількість
|
Довжина (в метрах)
|
|
2
|
7,5
|
|
8
|
х
|
Дівчатка можуть пошити занавіски для вікон у
будинку. Скільки метрів тканини треба
для 8 вікон, якщо для пошиття занавісок на 2 вікна витратили 7,5м?
(Дівчатка складають пропорцію, хлопчики - розв’язують).
Професія-бухгалтер-економіст. Задача 6.
Під час підрахунку коштів, витрачених на
будівництво будинку, бухгалтеру запропонували нашвидкуруч обчислити вирази.
1/2 + 0,5;
0,6 – 1/2; 1/25 +
0,4; 1/4 + 0,25
( Розв’язування
в парах).
Професія-повар-кондитер. Задача 7.
По закінченню будівництва всіх вирішили
пригостити печивом. Для випікання 2 кг печива витратили 500г цукру. Скільки
треба взяти цукру, щоб спекти 10 кг печива?
(Учні усно складають пропорцію і дають відповідь).
V. Підсумок уроку. Оцінювання знань
учнів.
VI. Домашнє завдання.
Розв’язати
задачу, запропоновану на уроці. № 346(в, г) - з підручника.
Комментариев нет:
Отправить комментарий